בס"ד

מרכז מבקרים או "תיקון"

 9acc6bn4a0o77tzpvphzyg
שרה הייל מוכרת לי לאור עבודתה כמזכירתי באגודת הספורט. ולמרות חזרתה בתשובה ,השתלבה בניהול א.ס. כפר ורדים, חשוב לי לציין שמאומה לא הפריע בעדה לעבוד בארגון "שלא שומר שבת" ולדאוג היטב לפעילות הילדים באגודה.
שרה מוכרת לרבים מאתנו כחברה במאבק להקמת המקווה בכפר. למען האמת לא הופתעתי כששמעתי ששרה החליטה לעבור עם משפחתה למעלות, מאחר והרגישה שאינה מסוגלת לשמור על אורח חייה הדתי בכפר.
אולם צעד זה לא מנע ממנה לבצע "תיקון" אחר לעניין מוצאה הבוכרי מהעיר סמרקנד שבבוכרה באוזביקיסטן. ולכן החליטה להקים בכפר מרכז מבקרים מוזיאון שיהווה שופר להסברת והנצחת יהדות בוכרה.
אז במה התיקון??? רגע כבר אגיע ,שרה עלתה לארץ בגיל שבע ואת ילדותה עברה בעיר עפולה, במהלך השנים ניסתה להתרחק מזהותה הבוכרית. לדבריה ואף הדגישה " אני לא בוכרית נקודה". היא התגייסה לצה"ל, שירתה בנח"ל בקיבוץ יזרעאל, והכירה את בעלה אברהם הצדיק (לא מזכירים לגיור את עברו ) עמו נסעה לאנגליה והתחתנה בחתונה אזרחית. לאחר 5 שנים גברו געגועיה לארץ והזוג החליט לחזור.
לדבריה "רציתי שילדי יגדלו בארץ וירוצו יחפים עם מכנסיים קצרים", בארץ התגלגלה המשפחה בקיבוץ חניתה , בגיתה, ולבסוף החליטו לעבור לכפר ורדים. הם קנו מגרש והחליטו לבנות בית עגול, "בית רחם ", בית אנרגטי, אשר נבנה בפיקוח מהנדס, אך במו ידיו של בעלה, במשך 3 שנים .לזוג הייל שלושה בנים , הבכור מסיים שרות קרבי בצה"ל, השני מסיים תיכון ובן הזקונים בכתה א'.
שרה בוגרת תואר ראשון במנהל עסקים באנגליה. אחרי 15 שנות נישואים, החליט בעלה להתגייר. לדבריו: "אני רוצה מה שיש ליהודים – את הקדוש ברוך הוא." אמר ועשה והחל ללמוד בישיבת הכותל "אש התורה" וקיבל הכשר על יהדותו.
בהמשך הצליח אברהם להביא גם את שרה לידי החלטה להעמיק את יהדותה ואף היא חזרה בתשובה. מעניין היה לשמוע שע"פ ההלכה לאור זאת ששניהם הפכו ליהודים דתיים נדרשו להתחתן שנית והפעם בחתונה כדת משה וישראל.
אז מה התיקון הנוסף ?
לאור ההתכחשות של ילדיה למוצאם הבוכרי, שרה " התעוררה" והחליטה "לחזור למקורותיה" החלה לחקור, למדה ובחנה את כל שניתן לגבי יהודי בוכרה. לאחר שנוכחה כי אין בארץ מוזיאון בוכרי שיתאר את המורשת של יהודי בוכרה החליטה להסב את הבית העגול בכפר לבית בוכרי על כל מרכיביו.
הבית משמש כיום כמרכז מבקרים מוזיאון להדרכה והטמעת סיפור יהודי בוכרה. לשם כך נפגשה שרה עם ראש המועצה, וגייסה אותו לרעיון להקמת המוזיאון. (למרות חששותיה לאור זאת שהיית שותפה במאבק לעניין המקווה), קיבל אותה סיון באהדה ולא הייתה צריכה לשכנעו, לסייע בכל הנדרש להקמת מרכז מבקרים המוזיאון .
לאחר קבלת האור הירוק החלה שרה לאסוף ממשפחתה ציוד, כלים, ביגוד, ועוד אך במיוחד אספה וליקטה סיפורים מרתקים.
הבית בוכרי בכפר "מרכז פליאה" נקרא ע"ש ביתם שנפטרה כמה חודשים לאחר הלידה, והחל לפעול מתחילת השנה.
במהלך השבוע הביקורים בתיאום מראש ובימי שישי הבית פתוח בין 10-12 ,לתיאום;
שרה 0506303231
השארת תגובה