נפלאות "מרכז פליאה" –מרכז מורשת יהדות בוכרה בכפר ורדים

מאת: איריס רופא-חיים – משוררת, כתבת ומנחה

%d7%a4%d7%9c%d7%99%d7%90%d7%945טיול מקסים, מעניין וחוויתי אורגן ע"י הברית בתאריך 5/4/13 אל "מרכז פליאה", השוכן בכפר ורדים בחבל תפן שבגליל המערבי, כ-15 ק"מ צפונית לכרמיאל.
כפר ורדים הינו ישוב אשר עלה על הקרקע בשנת 1984, לאחר שסטף וורטהיימר קבל 7,000 דונם קרקע ממינהל מקרקעי ישראל לצורך הקמת ישוב איכותי המתאפיין בנוף ירוק ואויר פסגות.
הדרך אל היעד היתה מלווה בנוף של כרי דשא ומרעה משולבים בהדי שירה, צחוק וסיפורים של הנהלת הברית וחבריה. "מרכז פליאה" נבנה ע"י שרה ואברהם הייל, תושבי כפר ורדים בשנת 1998. זהו מבנה עגול ומיוחד שקבל גוון ואופי של בית מורשת יהדות בוכרה המארח קבוצות, ומעניק חווית לימוד, טעימה והעמקת הקשר לתרבות הבוכרית.
שרה הייל קבלה את פנינו בלבוש בוכרי מסורתי ובסבר פנים מאירות. בכניסה הוגשו מאפים בוכרים טעימים ובהם צ'אק צ'אק ולווראז, אשר הזכירו טעמי ילדות ותה ירוק (צ'אי קווט). המקום מאובזר בבגדי בוכרים מסורתיים, ספות ישיבה נמוכות וכלי מטבח עתיקים.
צפינו בסרט קצר על יהדות בוכרה ועל שכונת הבוכרים בירושלים. סיירנו בבית ובחצר הקסומה הנושקת לנוף הררי ירוק, הצטרפנו למשה שני בקטעים מוסיקליים, ולסיום התכבדנו באשפלואו, סלטים ולחם בוכרי, תוצרת בית, ונשמנו אויר פסגות נקי להפליא.
שרה סיפרה כי נולדה בסמרקנד והגיעה ארצה כילדה קטנה בתחילת שנות השבעים. היא נישאה לבחור אנגלי ועברה להתגורר באנגליה. בשלב מסוים החליטה לחזור ארצה, חזרה בתשובה, וכיום היא אמא לשלושה ילדים מלווה לידות ומטפלת בדיקור סיני.
במשך שנים התכחשה שרה למוצאה הבוכרי, אולם בשנים האחרונות החלה לחקור את שורשיה ולחזור למקורות באמצעות אמה מפרט ואביה ספניאל, וכך גילתה עולם מופלא שאליו התחברה באהבה. השם פליאה הוא על שם בתה התינוקת אשר הלכה לעולמה זמן קצר לאחר צאתה לעולם.
שרה החליטה להקים בית עגול המזכיר את מבנה הרחם הנשי לדבריה, ואברהם בעלה הוא זה שבנה את הבית במו ידיו, בית אותו מכנה שרה – "בית החלומות". שרה ומשפחתה מייחלים להצלחת המקום כמרכז מורשת ועליה לרגל, אליו יגיעו מבקרים רבים אשר יעמיקו את הקשר לשורשיהם.
נשיא הברית, מר יוסף בר-נתן, בירך את המארחים ואמר כי עצם נוכחותו במקום זה הינה סגירת מעגל בשל הקשר המשפחתי שיש בינו לבין אמה של שרה, הגב' מפרט, דרך אחד מאבות המייסדים והמנהיגים של הקהילה הבוכרית – איליה איליץ' ז"ל.
יוסי הדגיש את חשיבות "מרכז פליאה" כשלוחה של הברית באזור הצפון ואמר כי יש כוונה להשקיע, לפתח ולפרסם את המקום בקרב בני העדה. כמו כן, סיפר יוסי כי במסגרת פעילותו הציבורית הוא פועל להקמת מוזיאון למורשת הבוכרית במתחם של מוזיאון ישראל שברמת אביב, וכן להקמת מוזיאון העפלה במחנה עתלית.
הוא הציע כי אחת לחודש, בעזרתו האדיבה של בני בבאייב, חבר מועצת העיר ת"א, נשאף לערוך טיולים של חברי הברית ליעדים שונים בארץ.
הגב' שושנה רון סיפרה במהלך הנסיעה את סיפור ההעפלה של משפחתה בהיותה תינוקת ואת הרצון העז של אביה להגיע לארץ ישראל, תוך חירוף נפש, לקיחת סיכון והליכה בדרך לא דרך עד להגעה המיוחלת אל ארץ הקודש. לדבריה, בצעירותה התעלמה משורשיה הבוכריים ורק מאוחר יותר גילתה ענין רב ונחשפהלעולם מלא בערכים וחזון שלא הכירה קודם לכן. תוך כדי לימוד הבינה שושנה כי ההעפלה הבוכרית ארצה, שהחלה לפני 80 שנה, הקדימה את ההעפלה של יהודי אירופה.
כמו כן גילתה כי בעצם החזון של מדינת רווחה עליו דיבר הרצל, חוזה המדינה, בוצע כבר הלכה למעשה בקרב בני העדה הבוכרית והיווה בסיס לקיום שיוויוני. בסיומו של האירוע אמרה לי שרה – "זו היתה זכות בשבילי לארח אנשים כמוכם.
הרגשתי שהגיעה אלי משפחה אוהבת ומחבקת וזו היתה חוויה מרגשת". ברכת תודה לשרה ולמשפחתה ולכל האנשים היקרים אשר נטלו חלק במסע הזה, ובהצלחה ל"מרכז פליאה".
היה נפלא.
השארת תגובה